علم و ورزش

توسعه ي ورزش بر محور دانش

سن و تمرینات ورزشی

عنوان: سن و تمرینات ورزشی

 

افراد در تمام سنین از ورزش سود میبرند.بسیارد ازافراد 65 سال به بالا مرتب تمرین کرده و تناسب اندام خود را تا انجایی که سلامتی انها اجازه می دهد حفظ می کنند.

این افراد با روش و فرم خوب وهمچنین قدرت بیشتری نسبت به هم سن و سالان خانه نشین خود پیر

می شوند. درزیرمواردی از فواید تمرین وامادگی جسمانی برای دوران سالخوردگی آمده است.

 

* افراد ورزشکاری که به سن 65 سالگی و بالاتر می رسند دارای امادگی جسمانی و تناسب اندام بهتر نسبت به افراد فاقد فعالیت دراین سن می باشند و ان افرادی که دارای فعالیت بیشتری هستند پراستقامت ترازافراد

بی تحرک باقی می مانند.

 

* اگرچه احتمالا ورزش، دوران سالخوردگی را به تعویق نمی اندازد اما خطر مرگ نا به هنگام ناشی از مشکلات پزشکی و زندگی بی تحرک را کاهش می دهد.این امراض شامل: امراض قلبی عروقی،

فشار خون بالا، شوک، امراض کلیوی، امراض مزمن ریوی و تنفسی، و درنهایت افسردگی می باشد.

ورزش هوازی بهترین و موثرترین روش برای دست یابی به فواید روحی و جسمی می باشد.

فواید لازم تمرینات هوازی آنگاه بدست می اید که بتوان ضربان قلب را تا میزان تجویز شده سرعت بخشیده و برای مدت زمان معین درهمان حد باقی نگه دارید. 3 تا 5 جلسه تمرین هوازی درهفته برای استفاده از حداکثر فوایید هوازی لازم است. بهترین تمرینات هوازی شامل: راهپیمایی سریع، شنا، دوچرخه سواری، جاگینگ، طناب زدن و قایقرانی می باشند. افراد بالای 65 سال به بالا درست مانند افراد جوان از تمرینات هوازی سود می برند. حتی اگر تمرینات ساده و مختصری را انجام  دهند.

 

تمرین و سیستم قلبی عروقی؛

افراد سالمند بیشتردرمعرض ناراحتیهای قلبی عروقی می باشند. تمرین هوازی از راههای زیر به

سیستم قلبی عروقی کمک می کند:

* افرایش تعداد گویچه های قرمز جاری در خون.( که در نتیجه این عمل اکسیژن بیشتری برای سلولها فراهم می کند.)

* افزایش جریان خون در طی تمرین.

*انزیم لازم برای تبدیل گلوکز به انرژی قابل استفاده سلولهای بدن(ATP) را افزایش می دهد.

* لیپوپروتئین با غلظت بالا را در خون افزایش میدهد. این ماده از سفت شدن رگها جلوگیری می کند.

(بر خلاف لیپوپروتئین با غلظت پایین که باعث حمله قلبی،سکته،شوک،و ناراحتیهای مزمن کلیوی میگردد.)

 

تمرین و جریان خون در مغز و سایر اعضای بدن؛

تمرین درافراد سالم انزیمی را که از رسوب فیبرین(یک عامل انعقاد خون) دررگهای خونی مغز و سایر اعضاء جلوگیری می کند،افزایش می دهد. رسوبات فیبرین در جداره رگهای خونی معبر سرخرگها را تنگ و باریک می کند. وازجریان یافتن خون دررگهای انها به این مرض مبتلا شده اند،جلوگیری می کند. کاهش جریان خون و تنگی سرخرگ باعث شوک وسکته، حمله قلبی، کم خونی درکلیه ها ودرنتیجه ضعف و بیماری

کلیه میشود.

 

تمرین و ششها:  

تمرین باعث افزایش میزان حداکثرتهویه ریوی میگردد واز بروزامراض ریوی جلوگیری می کند.(البته در صورت مریضی تمرین باعث پیشرفت مزمن میگردد.)

 

تمرین و دستگاه اسکلتی-عضلانی؛

تمرین مداوم و کافی کمک می کند که عضلات واستخوانهای ما شکل واندازه مناسب خود را بازیابند.

ترکیب تمرین و مصرف کلسیم کافی عامل مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان که یک ناراحتی رایج در زنان یائسه می باشد،به شمار می رود.(علاوه بر تمرین و مصرف کلسیم،هورمون استروژن نیزدر زنان برای پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است). تمرین پیدایش استخوانهای سالم و جدید را درتمام گروههای سنی افزایش میدهد. این استخوانهای جدید و تازه بیماری شکستگی استخوان را که درافراد سالخورده رایج است، کاهش میدهد.

 

تمرین و ذهن؛

 

تمرین به خلاص شدن بدن ازشرمقادیر ناخواسته ی کاتکولامینها (اجزاء تجزیه شده ی ادرنالین،که توسط بدن در اثر پاسخ به فشارهای جسمی یا روانی ازاد میگردد.)کمک میکند.نتایج زیردربسیاری از مطالعات ثابت شده:

* تمرین مداوم تاثیرمثبتی در احساس سلامتی واعتماد به نفس شخص دارد.

* یک برنامه تمرینی ممکن است برای کاهش افسردگی بسیار سودمند باشد، که اکنون به عنوان بخشی از روش درمانی افسردگی تجویز میشود.

 

اثرات سودمند تمرین بر مسایل جنسی؛

 

* مردانی که به صورت دائم تمرین می کنند وازلحاظ بدنی فعال می مانند دارای میزان بالاتری تستوسترون از هم سن و سالهای بی تحرک خود می باشند.

 

*افرادی که به طور ثابت تمرین می کنند، دارای سلامتی روحی و عاطفی بیشتر،قیافه بهتر، دارای نیروی عضلانی بیشتری هستند که عوامل مذکور در رابطه جنسی حقیقی و با معنا بسیار مهم است.

 

* افرادی که دارای تناسب اندام بهتری هستند(درهرسنی که باشند) از لحاظ جنسی جذابترازدیگران هستند.

 

- نتیجه گیری:

 

تمرینات مداوم دارای فوائد فراوان دربه حداقل رساندن تاثیرات منفی سالخوردگان می باشند. اگرشما فرد سالخورده ای هستید که ازامادگی وتناسب جسمانی کافی برخوردار نمی باشید، ازپزشک خود برنامه

تناسب اندام وامدگی جسمانی ویژه ای را تقاضا کنید. از توصیه های وی در مورد ورزشی که بتوانید به راحتی و بدون خطران را انجام دهید،پیروی کنید.

 

 

 گردآوری کننده: محمد فرهمند نیا

 

منبع: راهنمای کامل آسیبهای ورزشی – اچ وینتر گریفیث

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۸۷ساعت 19:8  توسط گروه نویسندگان  |